Czy radiografia komputerowa jest użyteczna?

Dzięki współczesnemu rozwojowi technologicznemu wiele urządzeń i rozwiązań stosowanych od lat odchodzi do lamusa. Nowsze rozwiązania i produkty są o wiele skuteczniejsze i dokładniejsze, zastosowane są inne materiały i technologie produkcji.
Skuteczność badań radiograficznych
Wiele z nowości pozwala wpływać pozytywnie na najbardziej newralgiczne obecnie kwestie, takie jak bezpieczeństwo, utrzymywanie najwyższych standardów jakości i naprawianie problemów zanim staną się one niemożliwe do naprawienia. Przykładem takiego rozwiązania może być na przykład radiografia cyfrowa. Powszechnie jest ona stosowana w medycynie oraz w badaniach nieniszczących, ponieważ pozwala na znacznie mniej inwazyjną pracę. Ponieważ w radiografii zastępuje się tradycyjną błonę fotograficzną nowoczesną płytą obrazową do wielokrotnego użytku, odczytywaną laserem, proces wywołania zdjęcia z prześwietlenia nie stanowi już problemu ani nie jest czasochłonny. Obraz z radiografii komputerowej można poprawić, jeśli jest prześwietlony lub niedoświetlony, dzięki czemu nie ma problemu z koniecznością powtórzenia badania, aby uzyskać bardziej precyzyjny wynik. Dla pacjentów oznacza to mniejszą dawkę promieniowania i krótsze badania. Obraz wywołuje się w kilka sekund, a same płytki z naniesionym na nie obrazem są lekkie i trwałe, można je przechowywać przez lata. Umożliwiają one wieloletnie, skuteczne przechowywanie wyników. Radiografia komputerowa przydaj się też w zapobieganiu aktom terroryzmu, ponieważ przenośne urządzenia pozwalają na zbadanie na przykład podejrzanej torby na lotnisku bez jej otwierania.
Dzięki natychmiastowemu wynikowi takiego badania, można od razu ocenić poziom ewentualnego zagrożenia. To jedno z zastosowań radiografii, które jest coraz powszechnie wykorzystywane i komfortem użytkowania wypiera tradycyjne metody.