Dla kogo kąpiel kwasowęglowa?

Dla kogo kąpiel kwasowęglowa?

 

Z roku na rok rośnie dostępność oraz znaczenie specjalnych kąpieli leczniczych. Nic dziwnego, ponieważ większość z nich potrafi przynieść lepsze skutki niż leczenie farmakologiczne. Dlatego jeśli dostaniemy propozycję skorzystania z takiej formy terapii, to warto się na nią zgodzić.

Czym jest kąpiel kwasowęglowa?

kąpiele kwasowęgloweKąpiel kwasowęglowa to rodzaj leczniczej kąpieli, która ma korzystny wpływ głównie na układ krążenia, jednak nie tylko. Głównym wskazaniem są problemy z nadciśnieniem. W tej kąpieli wykorzystuje się wody kwasowęglowe. Wody te mogą pochodzić z naturalnych źródeł, ale mogą być także sztucznie wytwarzane. Jeśli chodzi o kąpiele kwasowęglowe, to mogą być one na sucho lub na mokro. Podczas takiej kąpieli, pęcherzyki dwutlenku węgla drażnią skórne receptory. Dzięki temu dochodzi do poprawy mikrokrążenia. Podczas tego typu kąpieli może zatem dojść do zmniejszenia częstości skurczu serca, a do zwiększenia pojemności minutowej. Wobec tego poprawie ulega wydolność krążenia. Taka seria kąpieli zazwyczaj doprowadza również do obniżenia ciśnienia tętniczego, jednak jedynie u osób cierpiących na nadciśnienie. Poza tym podczas kąpieli wchłonięty dwutlenek węgla zmusza płuca do hiperwentylacji, jednak jest to korzystne zjawisko. A dlaczego? Ponieważ poprawia się bilans tlenowy. W związku z tym tkanki są odżywione i natlenione. Jeśli chodzi o kąpiel suchą jest ona wskazaniem dla osób, które z jakichś względów nie mogą skorzystać z kąpieli mokrych lub mają problem z wejściem do wanny.

Kąpiel kwasowęglowa trwa od 6 do 12 minut. Wykonuje się ją około 3-4 razy w tygodniu. W serii nie powinno być więcej niż 15 zabiegów. Jeśli mamy możliwość przetestowania kąpieli kwasowęglowej na własnej skórze, warto z niej skorzystać i obserwować pozytywne skutki.