NIE PUBLIKOWAĆ – Do czego używany jest siłomierz?

NIE PUBLIKOWAĆ – Do czego używany jest siłomierz?

 

Popularnym urządzeniem, używanym do pomiaru wartości siły, jest dynamometr, czyli innymi słowy siłomierz. Opierający się na działaniu prawa Hooke’a dynamometr, zbudowany jest w głównej mierze ze sprężyny, wydłużającej się pod wpływem działających na nią sił. Najczęściej siłę mierzy się w niutonach znajdujących się na podziałce obok sprężyny. 

Cechy i zastosowanie siłomierza

siłomierzKojarzący się nam z lekcjami fizyki siłomierz jest tylko jednym z wielu rodzajów urządzeń służących do pomiaru siły. Może występować również pod nazwą niutonometr, ze względu na jednostkę miary. Jego działanie opiera się na podstawie prawa mówiącego, że odkształcenie elementu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej siły. Urządzenie te wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, na przykład w geodezji, technice, szkolnictwie czy nawet gospodarstwie domowym. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo modeli siłomierzy, począwszy od najprostszych szkolnych, aż po cyfrowe, wykonujące ponad tysiąc pomiarów na minutę! Zasilanie tych akcesoriów może być uzależnione od sieci, a także od zwykłych baterii AA. Typowy siłomierz posiada zakres pomiarowy 0-100 N, a także miarkę wyrażoną w gramach, dzięki której może posłużyć jako waga sprężynowa. Cena takich urządzeń waha się od kilkunastu, do nawet ponad tysiąca złotych, w zależności od poziomu zaawansowania modelu. Wymiary siłomierza nie przekraczają 40 cm w długości ani 2 cm w szerokości, dlatego jest to niezwykle poręczne i łatwe w obsłudze akcesorium.

Zakup siłomierza jest długotrwałą i opłacalną inwestycją, która przyda się w każdej dziedzinie zawodów mechanicznych, a także w szkole lub w domu. Żywotność dynamometru może trwać nawet kilkanaście lat! W dodatku jest on prosty w użyciu nawet przez niedoświadczonych konsumentów.