Drewno na tarasie to dobry wybór

Drewno na tarasie to dobry wybór

 

Wśród materiałów na taras dostępnych jest wiele wiele różnych typów. Tarasy można bowiem wykonać z drewna, kamieni, ceramicznych płytek i innych materiałów, takich jak materiały kompozytowe. Dziś skupimy się na drewnie.

Modrzew i inne gatunki drewna

modrzew syberyjskiDrewno na taras powinno być, przede wszystkim, bardzo dobrze zabezpieczone przed wilgocią i grzybami, które mogłyby zaszkodzić każdemu gatunkowi drewna. Tarasowe deski są specjalnie przygotowywane i impregnowane, aby wyglądały nienagannie przez jak najdłuższy czas, ale trzeba je będzie regularnie czyścić i impregnować. Wśród materiałów, które stosuje się najczęściej, wymienia się europejskie gatunki, bardzo dobrze znane w naszym kraju: dąb, świerk, sosna. Te dwa ostatnie gatunki są jednak dość miękkie, więc o wiele mniej polecane. Popularniejszą i droższą opcję stanowią egzotyczne gatunki drzew, cechujące się większą trwałością i twardością, jak również wyższą niż europejski odpornością na wilgoć. Obecnie jednak jednym z najczęściej wybieranych gatunków jest jeden z modrzewi, a konkretnie modrzew syberyjski. Jest on tańszy niż gatunki egzotyczne, a przy tym, ze względu na trudne warunki, w jakich dojrzewa, jest o wiele bardziej odporny niż wiele popularnych gatunków drzew. Nie chłonie wilgoci oraz wody, a przy tym ma interesujące wąskie usłojenie, dlatego świetnie sprawdza się w zastosowaniach na zewnątrz budynków. Deski z modrzewia, podobnie jak z innych gatunków, można kłaść gładkie lub ryflowane. Deski ryflowane cechują się lepszym odprowadzaniem wody i zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się, więc jest to opcja polecana szczególnie rodzinom z małymi dziećmi.

Do tego drewno samo w sobie dobrze amortyzuje upadki, więc będą one mniej niebezpieczne niż na przykład upadek na taras z kamienia. Nie nagrzewa się też, dlatego latem można chodzić po takim tarasie boso.