Efektywne uzdatnianie wody ze studni

Korzystając z wody z własnego ujęcia (studni) niemal zawsze będziemy zmuszeni do jej uzdatniania. W większości przypadków bowiem woda ze studni nie spełnia norm wody pitnej i przeznaczonej do użytku w gospodarstwie domowym. Jak zaplanować uzdatnianie wody i gdzie zainstalować urządzenie?
Warunki pracy stacji uzdatniającej
Uzdatnianie wody ze studni pozwoli nam na pozbycie się z niej niebezpiecznych mikroorganizmów oraz nadmiaru pierwiastków i innych związków rozpuszczalnych w wodzie. Domowa stacja uzdatniania wody może zajmować się zmiękczaniem, odżelazianiem, odmanganianiem, neutralizowaniem oraz usuwaniem azotanów. O wyborze odpowiedniej metody uzdatniania zadecyduje badanie fizyko-chemiczne wody z naszej instalacji. Po wykonanych testach wystarczy udać się z wynikami do firmy zajmującej się sprzedażą i montażem urządzeń uzdatniających, gdzie fachowiec dopasuje sprzęt do naszych warunków i wymagań. Dobra stacja uzdatniania wody pozwoli nam bez obaw korzystać z czystej i bezpiecznej wody w całym domu. Montaż stacji do uzdatniania wody warto zaplanować już na etapie budowy domu, ponieważ urządzenie to nie należy do małych, a ponadto pomieszczenie, w którym będzie się znajdowało powinno spełniać określone warunki. Każda stacja zbudowana jest z kolumny ciśnieniowej (filtracyjnej), sterownika oraz zbiornika regeneracyjnego. Ten ostatni wymusza podłączenie stacji do odpływu kanalizacyjnego, którym odprowadzane będą popłuczyny z regeneracji złoża. Dla pracy sterownika konieczny będzie dostęp do prądu. Ponadto pomieszczenie powinno zapewniać stacji dodatnią temperaturę (minimum 3-5 stopni) przez cały rok, niezależnie od pory roku.
Najlepszym miejscem dla stacji będzie pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia, najbliżej miejsca wejścia instalacji wodnej do budynku, za wodomierzem (jeśli taki posiadamy). Pamiętajmy, że maksymalna temperatura wody wchodzącej do stacji nie może przekroczyć 40 stopni, zatem warto przed kotłem/podgrzewaczem wody zainstalować zawór zwrotny.