Elektrownia słoneczna – w trosce o środowisko naturalne

Elektrownia słoneczna – w trosce o środowisko naturalne

elektrownia słoneczna

Węgiel kamienny i brunatny od stuleci wykorzystywane są jako paliwo. Należą one jednak do nieodnawialnych źródeł energii, to tego w procesie ich spalania wytwarzane są szkodliwe związki.

Elektrownia słoneczna i tania energia

elektrownia słonecznaNic więc dziwnego, że już od dawna poszukuje się innych, bardziej przyjaznych dla środowiska, a do tego odnawialnych, źródeł energii. Wraz z tymi poszukiwaniami narodziła się nowa dziedzina nauki i techniki, którą jest fotowoltaika. Zajmuje się ona wytwarzaniem energii elektrycznej z promieniowania emitowanego przez słońce. Aby światło słoneczne mogło zostać wykorzystane, jako źródło energii elektrycznej lub ciepła niezbędne są ogniwa fotowoltaiczne. Jeszcze do niedawana zainteresowanie wykorzystaniem energii słonecznej do ogrzewania domów w naszym kraju było stosunkowo niewielkie, jednak od pewnego czasu można zauważyć na coraz większej liczbie dachów panele słoneczne. Oznacza to, że coraz więcej osób zdecydowało się na ogrzewanie swoich domów i podgrzewanie wody energią pozyskaną z promieniowania słonecznego. Pojedyncze moduły fotowoltaiczne mogą posłużyć do zbudowania elektrowni fotowoltaicznej. Taka elektrownia fotowoltaiczna o niewielkiej mocy może zostać zbudowana przez właścicieli domów jednorodzinnych. Najlepsza elektrownia słoneczna będzie dostarczać tanią, a co najważniejsze zieloną, w pełni ekologiczną, energię. Taka inwestycja jest kosztowna, istnieje jednak możliwość otrzymania różnego rodzaju dotacji. Pamiętajmy także, że z czasem taka inwestycja przecież się zwróci. Będziemy więc mogli korzystać w energii elektrycznej za darmo. Przed fotowoltaiką rysują się bardzo szerokie perspektywy.

Z pewnością liczba osób w naszym kraju zainteresowanych małymi przydomowymi elektrowniami słonecznymi będzie wzrastać. Nie ma bowiem bardziej czystych źródeł energii niż słoneczna.