Inwentaryzacja w drukarni

Inwentaryzacja w drukarni

Wiele firm na koniec okresu sprawozdawczego musi dokonywać inwentaryzacji zgodnie ze stanem na zakończenie trzydziestego pierwszego grudnia. Jest niezbędne celem ustalenia rzeczywistego stanu środków trwałych, środków pieniężnych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Drukarnia i liczenie sprzętu

drukarniaPo ustaleniu stanu rzeczywistego należy go porównać ze stanem księgowym oraz wyjaśnienie ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych. U nas w zakładzie drukarskim tez odbyła się taka inwentaryzacja. W tym celu profesjonalna drukarnia w Katowicach musiała na ten dzień zaprzestać wykonywania zleceń i należało przystąpić do liczenia całego sprzętu. Zaczęliśmy od tego większego, gdyż szybciej się liczy oraz trudniej jest go przegapić. Na pierwszy rzut poszły wszystkie maszyny drukujące, w tym też znalazła się maszyna do bindowania. My bindowanie wszelkiej dokumentacji wykonujemy na takiej dużej bindownicy, nie mamy małego urządzenia do tego celu. Kolejny środkiem trwałym na naszej liście była maszyna do poligrafii, nie każdy wie jak takie urządzenie wygląda. Poligrafia jest często usługą jaką wykonujemy dla firm produkujących leki, my im wytwarzamy pudełka do nich z tekstem dla osób niewidomych. Do mniejszych urządzeń zaliczyliśmy ksero wielkoformatowe, pomimo, iż jest duże to nie jest większe od wyżej wymienionego sprzętu. Potem dokonaliśmy inwentaryzacji mniejszego sprzętu. Wliczając w tym sprzęty biurowe. Potem przeszliśmy do liczenia naszych środków transportowych, czyli samochodów, ale musieliśmy poczekać aż pięć samochodów dostawczych wróci z trasy, czyli z Katowic, gdzie zawieźli towar.

Po zakończeniu spisu występującego sprzętu porównaliśmy go z naszymi księgami. Na szczęście wszystko się zgadzało, nie było żadnych różnic. Na szczęście środki trwałe spisuje się co cztery lata.