Jak poprawnie oczyszczać soczewki?

Jak poprawnie oczyszczać soczewki?

Tak jak okulary również i soczewki wymagają regularnego czyszczenia. Prawidłowa pielęgnacja soczewek jest bardzo istotna dla zdrowia oczu i zachowania ich w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Regularne czyszczenie szkieł kontaktowych zapobiega powstawaniu infekcji oraz zapaleń spojówek. Jak powinno robić się to prawidłowo?

Soczewki kontaktowe – przechowywanie i czyszczenie

niedorgie soczewki kontaktowe w KrakowiePrzede wszystkim podczas czyszczenia soczewek należy zachować należytą higienę, zatem przed ich wyjęciem z oka należy dokładnie umyć ręce, po czym dokładnie je osuszyć. Przed wyjęciem soczewek z oka, należy wypłukać płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pudełko do ich przechowywania. Jeżeli korzystamy z soczewek jednodniowych, oczywiście nie ma konieczności ich czyszczenia, gdyż wyrzucamy je po jednym dniu. W przypadku gdy stosujemy soczewki z dłuższym terminem ważności konieczne jest ich codzienne, systematyczne czyszczenie. Wyjętą soczewkę powinno się pocierać palcem wskazującym w górę i w dół przez około pół minuty. Należy robić to delikatnie, by nie uszkodzić soczewki, nie wskazane jest wykonywanie palcem ruchów okrężnych. Tę samą czynność wykonujemy po drugiej stronie soczewki. Po wykonaniu tej cznności soczewkę kontaktową przepłukujemy płynem do soczewek, w ten sposób pozbędziemy się ewentualnych pozostałych zanieczyszczeń. Obecnie na rynku dostępne są płyny, za pomocą których wyczyścimy szkła kontaktowe bez konieczności pocierania. Z pewnością zakupimy płyn z formułą NO RUB oraz niedorgie soczewki kontaktowe w Krakowie jak i innych miastach Polski, bowiem ostanimi czasy jest to produkt bardzo powszechny.

Nie można zapomnieć również o prawidłowym przechowywaniu soczewek. W tym celu należy napełnić obie komory pojemnika płynem do przechowywania soczewek i umieścić w nim czyste soczewki, tak by były całkowicie zanużone. Pamiętaj by przed ponownym założeniem soczewek, umyć dokładnie ręce.