Jak prawidłowo przycinać iglaki?

Jak prawidłowo przycinać iglaki?

Pielęgnacja naszych roślin znajdujących się w ogrodzie jest konieczna. Do jednych z zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się przycinanie. Z racji, że wielu z nas w swoich ogrodach ma różnego rodzaju iglaki to o nich dzisiaj będzie mowa. Jak pielęgnować drzewka i krzewy iglaste aby były zdrowe i pięknie rosły?

Jak pielęgnować iglaki w ogrodzie?

cięcie iglakówPrzycinanie dla wielu wydaje się zadaniem bardzo trudnym. Boimy się, że przez zbyt mocne cięcie naszym rośliną zrobimy więcej szkody niż pożytku. Jednak jeśli zaznajomimy się z kilkoma prostymi zasadami nie będziemy z pewnością szkodzić naszym iglakom. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że zupełnie inaczej pielęgnujemy iglasty żywopłot, a inaczej wolnostojące drzewka i krzewy. Żywopłot aby zachował ładny pokrój przycinamy nawet kilka razy w roku. Krzewy i drzewka wystarczy przyciąć raz. Faktem jest, że wśród iglaków są odmiany, które gorzej znoszą przycinanie. W pewnych sytuacjach przycinanie może zaszkodzić, lecz błąd leży tu po stronie człowieka, który wybrał nieodpowiednią fazę rozwoju rośliny. Prawidłowo cięcie iglaków powinno przypadać na okres wiosenny. Najlepsze miesiące na ten zabieg to kwiecień i maj. Cięcie powinno obejmować chore i uszkodzone gałęzie oraz te, które są już suche. Gałęzie przycinamy w taki sposób aby krzew nabrał ładnego kształtu. Jeśli nasze iglaki mają nadany jakiś kształt ich cięcie wykonywane powinno być kilka razy tak aby zachować nadany kształt i formę. Obcinamy gałązki i pędy uszkodzone również przez mróz, taki zabieg pozwoli nam wzmocnić roślinę. Przy iglakach należy pamiętać o tym aby wszystkie narzędzia były czyste i dezynfekowane. Sterylność narzędzi pozwoli zapobiec zainfekowaniu innych roślin. Choroby grzybowe bardzo szybko atakują i niszczą rośliny iglaste.

Cięcie dobrze znoszą żywotniki, jałowce, cisy i cypryski. Zatem roślin tych nie powinniśmy obawiać się pielęgnować. Są iglaki, u których podcinanie jest konieczne, gdyż tylko dzięki temu zachowują ładny zwarty pokrój i można pokazać ich wszystkie atuty. Iglaki to piękne rośliny, które zdobią nasze ogrody. Rośliny te posłużyć mogą za żywopłot i osłaniają nasze podwórka i ogrody.