Jaki kołowrotek na karpie wybrać

Jaki kołowrotek na karpie wybrać

Wybierając się na ryby warto zrobić krótkie rozpoznanie wśród miejscowych wędkarzy jakie ryby pływają w wybranym przez nas zbiorniku. Trzeba pamiętać, że każda ryba zachowuje się inaczej i inny sprzęt będziemy musieli wybrać polując na amory a inny robiąc zasiadkę na karpia.

Kołowrotki wyspecjalizowane do połowu karpi

kołowrotek karpiowyMusimy pamiętać, że połów karpia nie jest wcale taką prostą sprawą jak mogłoby się nam wydawać. Karp to nie jest zwykła płotka. Rozmiary karpia mogę sięgać nawet 15 kilogramów. Kołowrotek karpiowy więc powinien być solidny tzn powinien mieć dużą szpulę na którą można nawinąć masę żyłki powinien również posiadać bardzo dobry i wytrzymały hamulec. Jednym z najważniejszych elementów dobrego kołowrotka karpiowego jest wytrzymała i dobra przekładnia. Należy również zwrócić uwagę na szpulę która powinna być szeroka tak aby można było nawinąć na nią wystarczającą ilość żyłki. Równie ważnym elementem w dobrym kołowrotku jest to jakiej jakości łożyska posiada. Jednym z najważniejszych jest łożysko przy korbce, ponieważ w tym miejscu skupiają się największe siły podczas holowania zaczepionej ryby. Kołowrotek przystosowany do połowu karpi powinien posiadać wielostopniowy hamulec, który będzie zapobiegał nadmiernemu rozwijaniu żyłki co zdarza się bardzo często w przypadku holowania dużych karpi. Jeśli zdecydujemy się na kołowrotek z opcją wolnego biegu warto zobaczyć czy ten chodzi płynnie i nie blokuje żyłki.

Zatem wybierając się na połów karpi warto zorientować się jaki sprzęt aktualnie posiadamy i czy jest on przystosowany do konkretnego rodzaju ryb. Przy tego typu sprzęcie nie ma co oszczędzać i czasami warto dołożyć kilka złotych więcej i kupić wyposażenie wiodącej firmy, ponieważ w przypadku złapania większej sztuki sprzęt gorszej jakości może nie wytrzymać obciążeń.