Jakie drewno kominkowe będzie najlepsze?

Jakie drewno kominkowe będzie najlepsze?

 

Mało który dom w Polsce nie ma kominka. Daje on niepowtarzalny klimat i przyjemne ciepło zimowymi wieczorami. Jednak posiadanie kominka wiąże się z koniecznością zakupu drewna na opał. Jakie powinno ono być by jak najdłużej się palić oraz by łatwo się je rozpalało? O tym przeczytacie w poniższym artykule. 

Na co zwrócić uwagę kupująć drewno kominkowe?

najlepszej jakości drewno kominkowe zakupione w RybnikuKupująć drewno do kominka należy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów takich jak gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory, stopień wysuszenia oraz szybkośc przysychania. Wybierając drewno spełniające właściwe normy tych parametrów, możemy liczyć na małą ilość dymu podczas palenia, dużej wydajności, a także dużej ilości otrzymywanego ciepła i odpowiednią wielkość płomieni. Drewno im bardziej suche, tym jest twardsze, a w związku z tym więcej oddaje ciepła. Wzrasta jednocześnie jego kaloryczność, czyli wydajność. W dużym stopniu zależy do od gęstości po wysuszeniu. Drewno o wysokiej kaloryczności jest z pewnością droższe, jednak bardziej ekonomiczne, albowiem pali się małym płomieniem jednak dającym wiele ciepła, a co za tym idzie spala się wolniej w związku z czym drewno trzeba będzie rzadziej dokładać czyli mniej zużywać. Wybierająć drewno należy również spojrzeć na ilość kory jaką zawiera, gdyż jej duża ilość znacząco obniża wartość opałową. Najlepszej jakości drewno kominkowe zakupione w Rybniku czy inych popularnych miejscowościach powinno cechować się dużą wartością opałową, czyli drewno powinno być zawsze dobrze wysuszone. Jest to niewątpliwie cecha porządana, gdyż mokre drewno źle się pali.

Znaczna część energii cieplnej zostaje zużyta tak naprawdę do odparowania wilgoci, dodatkowo mokre drewno bardzo się dymi oraz oczywiście trduno jest je rozpalić. Zdecydowanie zatem należy kupować drewno, które było odpowiednio przechowywane, a by zachować jak najlepsze jego parametry, warto również nie poddawać go zbytniemu narażeniu na wilgoć.