Jakie kryteria muszą spełnić dobre tarcze hamulcowe?

Jakie kryteria muszą spełnić dobre tarcze hamulcowe?

 

Tarcze hamulcowe to jeden z najważniejszych elementów pojazdu. To dzięki nim, klockom hamulcowym oraz działaniu całego układu możliwe jest pewne zatrzymanie naszego samochodu. Dlatego wybór dobrej tarczy hamulcowej jest tak ważny, a jej odpowiednie właściwości warunkują poziom naszego bezpieczeństwa na drodze. Jakie odpowiednie normy musi spełniać dobrej klasy tarcza hamulcowa?

Dobrej klasy tarcze hamulcowe i ich działanie

tarcze taroxWysokiej klasy tarcza hamulcowa musi w pierwszej kolejności w bardzo dobry sposób odprowadzać ciepło. Bardzo dobre tarcze spełniają także odpowiednie normy dotyczące bicia bocznego, a także muszą być poddawane odpowiedniej obróbce cieplnej. Materiał, z którego wykonana jest tarcza, jest niezwykle odporny na wysokie temperatury, a materiał tarczy jest wytrzymały na wypaczanie i pekanie. Producenci, chcąc zwiększyć odprowadzanie ciepła, wprowadzają specjalne łukowate nacięcia, które w znaczny sposób ułatwiają zachodzenie tego zjawiska (np. markowe tarcze Tarox). Łukowate nacięcia są bardzo dobrym rozwiązaniem dla hamulców w samochodach z zacięciem sportowym oraz takich, które biorą udział w profesjonalnych wyścigach. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest znaczne podniesienie skuteczności hamowania, przy jednoczesnym obniżeniu niechcianego hałasu. Tarcza tego typu jest równocześnie bardzo efektownym elementem samochodu, podnoszącym jego ogólne wrażenia estetyczne.

Tarcze samochodowe z nacięciami różnią się od siebie przede wszystkim ich ilością. W wielu modelach tarcz występują różnego rodzaju nacięcia. W najbardziej profesjonalnych modelach spotkamy wiele nacięć, które są bardzo skutecznym elementem, podnoszącym odporność termiczną całej tarczy. Tego typu modele tarcz mogą być używane w bardzo ekstremalnych warunkach.