Konserwacja powierzchni boisk

Konserwacja powierzchni boisk

Uprawiając sport na wyniki końcowe wpływa wiele czynników, które mogą być zależne lub niezależne od sportowca. Do czynników zależnych należy zaliczyć ciężki trening, odpowiednią dietę, styl życia a także determinację. Wszystkie te aspekty wpływają na to czy dana osoba odniesie sukces czy też nie.

Boisko musi być utrzymane w odpowiedniej kondycji

odświeżanie nawierzchni boiskaDo czynników losowych można zaliczyć chociażby warunki atmosferyczne, formę dnia czy przygotowanie obiektu przez organizatora zawodów. To ostatnie jest szczególnie ważne we wszelkiego rodzaju sportach związanych z bieganiem czy poruszaniem się pojazdami po torze. Odpowiednia przyczepność, brak zniekształceń powierzchni czy jej zabrudzeń to tylko niektóre z aspektów, które wpływają na odpowiednie przygotowanie obiektu. W tym celu organizatorzy przed każdymi zawodami wykonują odświeżanie nawierzchni boiska. Odświeżanie boiska czy bieżni ma na celu usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz sprawdzenie powierzchni pod kątem ubytków. Doskonałym przykładem może być tutaj chociażby tenis ziemny. To właśnie od jakości kortu zależy chociażby sposób odbijania się piłki oraz przewidywalność toru jej lotu. Z kolei odpowiednia przyczepność definiuje i zmniejsza ryzyko kontuzji u zawodniczek lub zawodników. Widać więc jak ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowania boiska czy bieżni. Do czynności mających na celu odświeżenie boiska zaliczyć można również poprawę widoczności linii określających jego obrys. Zabieg ten stosuje się przeważnie przy użyciu nowej farby, która zapewnia odpowiednią widoczność konturów boiska.

Jest to równie ważne zarówno dla kibiców jak i dla samych zawodników. Nierzadko w sporcie decydują centymetry a często nawet milimetry. Sędzia musi mieć więc jak najlepszy podgląd na sytuację żeby podjąć odpowiednią decyzję. Do tego celu niezbędne jest odpowiednie oznakowanie boiska po którym poruszają się zawodnicy.