Kopia zapasowa danych w chmurze

Kopia zapasowa danych w chmurze

Firmy, zwłaszcza te działające w branżach związanych z Internetem, na wielką skalę stosują kopie zapasowe danych, które mają uniemożliwić całkowitą ich utratę i otworzyć furtkę do ich odzyskania, jeżeli zdarzy się nieprzewidziana awaria. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza że backup często ratuje całą sytuację, co w działalności internetowej jest nieocenione.

Backup jako metoda zabezpieczenia danych

backup onlineZ nazwą kopia zapasowa zetknął się chyba każdy użytkownik komputera. Na potrzeby prywatne często kopiujemy nasze zdjęcia, czy dokumenty na inne nośniki, aby w razie awarii lub utraty komputera nie zginęły wszystkie ważne dla nas informacje. W podobny sposób działają serwisy internetowe i firmy, które swoją działalność opierają na Internecie i różnorakich danych. Backup online umożliwia tworzenie kopii zapasowej w chmurze, a oznacza to, że nie musimy marnować miejsca na własnych nośnikach, tylko możemy przechowywać te dane bezpośrednio na dysku internetowym. Należy jednak być ostrożnym i wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia, ponieważ niektórzy mogą mieć obawy, co do bezpieczeństwa i poufności takich dysków. Oczywiście, ewentualne ataki hakerskie i wycieki danych mogą się zdarzyć zawsze, zarówno z uczestnictwem dysku fizycznego, jak i takiego online. Warto zatem zaszyfrować dodatkowo dane, by utrudnić ewentualny dostęp osobom niepowołanym. Backup w chmurze sam w sobie jest bardzo wygodny.

Wszyscy wiemy, jak dużą wygodę niesie ze sobą przechowywanie danych za pomocą dysków ulokowanych w chmurach. Nie zapominajmy jednak o kwestiach bezpieczeństwa, choć nie ma sensu popadać również w paranoję. Skoro technologia informatyczna pozwala nam na różnego rodzaju udogodnienia, warto z nich korzystać, ponieważ dla nas to wygodne rozwiązanie.