Korygowanie wad wzroku za pomocą soczewek

Korygowanie wad wzroku za pomocą soczewek

Do najczęściej diagnozowanych wad wzroku należą krótkowzroczność i dalekowzroczność. Na szczęście można je łatwo korygować. Kiedyś dostępne były tylko okulary korekcyjne. Nie każdy lubi jednak nosić okulary, dlatego dość szybko na rynku pojawiły się nowe rozwiązania.

Moc soczewek kontaktowych a moc okularów korekcyjnych

soczewki - BydgoszczMowa o soczewkach kontaktowych, które na początku były bardzo drogie, a teraz zestaw soczewek na kilka miesięcy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście dostępne są też bardzo drogie soczewki kontaktowe, które wykonane są z wyjątkowych materiałów, niepodrażniających oka. W noszeniu soczewek kontaktowych bardzo ważne jest zachowanie wszelkich zasad higieny. Przed założeniem soczewek kontaktowych należy zawsze dokładnie umyć ręce. Chodzi o to, by nie zakazić spojówki oka i nie wprowadzić do organizmu bakterii oraz wirusów. Takie soczewki – Bydgoszcz można kupić u okulisty, w salonach optycznych, a nawet przez internet. Nasilenie wady wzroku może być zróżnicowane. Jeśli ktoś cierpi na krótkowzroczność, może mieć wadę na poziomie -0,5 dioptrii, a może to być wada rzędu -7. W związku z tym soczewki różnią się od siebie i zawsze muszą być dobierane odpowiednio do wady. Jeśli ktoś ma wadę wzroku w zakresie od -3 do +3 i nosi okulary o takiej mocy, to nie musi ponownie wykonywać badań okulistycznych, by nosić soczewki. Wtedy może śmiało zakupić soczewki kontaktowe o takiej samej mocy, ponieważ w tak niewielkich zakresach nie ma to żadnego znaczenia.

Niemniej jednak moc soczewek i okularów dla osób z wadami większymi niż -3 i +3 różnią się od siebie i tu przyda się wykonanie badania okulistycznego pod kątem noszenia soczewek. Soczewki należy dobierać tak, by były wygodne i niewyczuwalne na oczach w ciągu dnia. Wybór soczewek podobny jest do wyboru butów – wszystko musi być dopasowane.