Leczenie uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie to przymus fizyczny i psychiczny do zażywania określonej substancji psychoaktywnej bądź wykonywania określonej czynności. Fizyczny aspekt oznacza wszelkie organiczne zmiany, które mają miejsce w przypadku niedostarczenia odpowiedniego czynnika, natomiast psychiczny oznacza niemożność prawidłowego funkcjonowania spowodowane ciągłym, natrętnym myśleniem o czynności bądź substancji.
Uzależnienie od alkoholu – leczenie
Uzależnienie od alkoholu objawia się przymusem zażywania tej substancji w coraz większych ilościach. Osoba uzależniona z czasem zażywanie alkoholu stawia na pierwszym miejscu w codziennym życiu – staje się on ważniejszy od rodziny, pracy czy pasji. Leczenie choroby alkoholowej u dorosłych przede wszystkim należy rozpocząć od detoksykacji, która jest dokonywana w warunkach szpitalnych. W tym okresie uzależniony ma możliwość oczyścić organizm z toksyny przy wsparciu farmakologicznym, zmniejszającym dolegliwości związane z odstawieniem. Kolejny krok w leczeniu to terapia uzależnień. Może się ona odbywać w ośrodku zamkniętym, wówczas uzależniony przebywa tam najczęściej 3 miesiące i bierze udział w terapii indywidualnej i grupowej. Istnieje także dzienny oddział terapii uzależnień, która odbywa się codziennie zwykle od 8 do 15. W tym czasie uzależniony bierze udział w zajęciach terapeutycznych, które mają charakter grupowy i indywidualny. Nie ma gwarancji, że pojedyncza terapia zaowocuje pełną abstynencją, dlatego alkoholicy najczęściej korzystają z wielu ośrodków i metod pomocy.
Choroba alkoholowa niesie za sobą ogromne zniszczenie, zarówno środowiskowe, jak i somatyczne i psychiczne. Leczenie z reguły trwa wiele miesięcy bądź lat, a osoba uzależniona już zawsze będzie musiała być ostrożna i wystrzegać się czynników ryzyka.