Luźna definicja odżywek dla sportowców

Luźna definicja odżywek dla sportowców

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie diety w potrzebne składniki pokarmowe i inne związki wpływające na nasz organizm. Są to preparaty będące źródłem witamin, składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt na składniki dostarczane organizmowi.

Czy wartko stosować odżywki

odżywki dla sportowcówWiadomo nie od dziś, że odżywki dla sportowców takie jak koncentraty białkowe, węglowodanowo-białkowe, białkowe czy tłuszczowe to środki przeznaczone do specjalnego przeznaczenia, mające mieć pozytywny wpływ na zdrowie oraz rozwój naszego ciała. Ssą to preparaty, których skład lub sposób przygotowania różni się istotnie od środków spożywczych powszechnie spożywanych i zgodnie z definicją, jest przeznaczony do uzupełniania wybranych składników. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, zwłaszcza węglowodany, białko i tłuszcz oraz elektrolity i witaminy. Dlatego stosowanie w/w preparatów może być szczególnie pomocne w wypadku prowadzenia intensywnych treningów. Odżywki nie są żywnością samą w sobie, a tylko uzupełnieniem diety w wymagane minerały. Jeśli suplementy dobierane i dawkowane są adekwatnie do potrzeb, mogą usprawnić procesy adaptacji wysiłkowej, wspomóc regenerację oraz przede wszystkim zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze wynikające z prowadzenia intensywnego wysiłku. Wiele z nich dodatkowo wydatnie przyspiesza przyrost masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej, pobudza do działania i poprawia koncentrację. 

W dzisiejszych czasach wybór preparatów przeznaczonych dla osób aktywnych jest bardzo szeroki. Warto przed zakupem jednak zasięgnąć porady u osób doświadczonych i wybierać preparaty znanych i sprawdzonych firm. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można śmiało odpowiedzieć na zadane powyżej pytanie twierdząco.