Na czym polega obróbka z wykorzystaniem wycinarki laserowej?

Na czym polega obróbka z wykorzystaniem wycinarki laserowej?

 

Wycinarka laserowa jest urządzeniem służącym do wykonywania precyzyjnych cięć oraz wykrojów zwykle w cienkich metalach takich jak stal, miedź, drewno czy nawet tkanina. W odróżnieniu do innych tego typu urządzeń wycinarka laserowa charakteryzuje się niezwykłą precyzją, dzięki czemu mamy możliwość uzyskania najmniejszych detali.

Uniwersalne zastosowanie wycinarki laserowej

wycinarka laserowaSama wycinarka laserowa pozwala nie tylko na cięcie materiału, ale również grawerowanie jego powierzchni oraz znakowanie. Urządzenie działa na bazie nowoczesnej technologii, która pozwala w krótkim czasie przy stosunkowo niewielkim zużyciu energii tworzyć cięcia, których precyzja wynosi aż do 0.001″. Na rynku możemy spotkać się z różnymi rodzajami wycinarek laserowych. Urządzenie wyposażone w laser CO2 generuje wiązkę laserową, która kierowana jest na arkusz blachy. Swoje zastosowanie odnajduje w szczególności w kontakcie z blachami o grubości ponad 4 milimetry. Dużą popularnością ostatnimi czasy cieszy się z kolei wycinarka wyposażona w laser światłowodowy. Wykorzystuje ona włókna optyczne, co pozwala na budowę wycinarki z laserem stałym, która składa się z mniejszej liczby elementów oraz nie wymaga zastosowania żadnych gazów. Pozwala ona na ogromne przyspieszenie procesu produkcji, dokładność, a także oszczędność. Wycinarka laserowa światłowodowa posiada zdolność skupiania, co przekłada się na dokładne odparowywanie materiału. W tym przypadku cięcie z użyciem światłowodu jest dużo dokładniejsze oraz pewniejsze niż ma to miejsce w przypadku CO2.

Wycinarka laserowa, ze względu na swoją uniwersalność wykorzystywana jest w wielu branżach. Z jej wykorzystaniem możemy ciąć oraz grawerować właściwie każdy materiał, począwszy od miedzi czy stali, poprzez plastik, kończąc na ceramice.