Najlepsze filamenty do drukarek

Najlepsze filamenty do drukarek

 

Żyjemy w czasach, w których jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Nie masz pieniędzy na wakacje, to bierzesz pożyczkę, nie chce Ci się robić obiadu, to dzwonisz do pobliskiej restauracji i składasz zamówienie, które Ci przywozi doręczyciel do domu. Złamała Ci się linijka, to drukujesz ją sobie na drukarce 3D.

Z czego są zrobione filamenty 3D?

filament 3dSamowystarczalność jest pożądaną cechą w dwudziestym pierwszym wieku, dlatego producenci starają się tworzyć urządzenia dające nam mnóstwo możliwości. Już mało kto korzysta z usług punktów ksero w celu dokonania wydruku, czy skanu dokumentu, ponieważ mamy w domu drukarki kserujące, drukujące i skanujące dokumenty. Dziś poza zapisaną kartką panieru możemy wydrukować obiekt przestrzenny. Do wydruków trójwymiarowych służą drukarki 3d o bardziej skomplikowanej budowie niż ich klasyczne odpowiedniki. Aby sprzęt drukujący był użyteczny, konieczny jest filament 3d czyli wkład, dzięki któremu możemy tworzyć projekty trójwymiarowe. Są to specjalnie dobrane składniki chemiczne, które są produkowane w postaci cienkich sznurów nawiniętych na małe, kilogramowe szpulki. Każdy filament musi ulegnąć szybkiemu roztopieniu, a po przejściu przez głowicę urządzenia, ponownemu zastygnięciu. Do najpopularniejszych filamentów używanych w większości drukarek 3D należy PLA, ABS i nylon. Umożliwiają one stworzenie większości pożądanych projektów, od których oczekujemy określonej trwałości. Elastyczne modele wymagają zastosowania dodatkowo materiałów podporowych.

Filamenty możemy kupić w większości sklepów papierniczych, specjalistycznych sklepach ze sprzętem do drukowania, albo w internecie. Szpulki z wkładem 3d są jednokrotnego użytku, dlatego korzystanie z drukarki przestrzennej może być nieco kosztowne ze względu na cenę filamentów.