Podział suwnic pomostowych

Podział suwnic pomostowych

 

Rozwój myśli technicznej zawsze napędzany był potrzebami, które należało zrealizować w imię postępu gospodarczego. W przemyśle, zwłaszcza ciężkim dostarczanie na stanowiska pracy komponentów o dużej wadze zawsze było wyzwaniem. Przenoszenie ciężkich ładunków w obrębie hali, placu lub magazynu przestało stanowić problem wraz z wynalezieniem suwnic.

Zalety suwnicy jednodźwigarowej

suwnice jednodźwigaroweWiele branż przemysłu zmuszonych jest do operowania w ramach procesu technologicznego lub załadunku bardzo ciężkimi elementami. Obecnie niezastąpione w tych pracach są różnego rodzaju suwnice. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym ich typem są suwnice pomostowe. Pozwalają one na przenoszenie ładunków w poziomie i w pionie w ramach odpowiedniej przestrzeni hali produkcyjnej lub magazynowej. Dzięki nim możliwe jest bardzo dokładne manipulowanie ładunkiem i dostarczenie go do konkretnego stanowiska roboczego w wymaganym położeniu. Bardzo chętnie wykorzystywane są do celów transportowych suwnice jednodźwigarowe. Jest to jeden z dwóch rodzajów suwnic pomostowych. Nazwa jednodźwigarowa odpowiada budowie suwnicy, która składa się z jednego mostu w przeciwieństwie do potężniejszych suwnic dwudźwigarowych. Suwnice z jednym mostem montowane są w halach na specjalnej konstrukcji lub korzystają z elementów nośnych hali. Mosty opierają się na torach i poruszają się na nich wprowadzane w ruch silnikiem elektrycznym. Osobny napęd ma też wózek poruszający się poprzecznie po dźwigarze oraz zawiesie działające w ruchu pionowym. Zawisie może być umieszczone na linach lub łańcuchach. Suwnice jednodźwigarowe występują w wersji podwieszanej i natorowej.

Współczesna konstrukcja suwnic opiera się na wyjątkowo dobrych materiałach co stanowi o ich jakości. Udoskonalono również systemy sterowania urządzeniem, który odbywa się za pomocą kostki lub radia. W przypadku pracy na konstrukcji jezdnej kilku suwnic są one wyposażone w systemy antykolizyjne.