Porównanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych

Panele fotowoltaiczne są nadal niedocenianym źródłem energii w Polsce. To jednak zmienia się z roku na rok i coraz więcej ludzie inwestuje w takie systemy. Na wstępie należy zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne nie są tym samym co kolektory słoneczne.
Sposób na pozyskanie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego
Zadaniem kolektorów jest przede wszystkim ogrzewanie wody, która będzie później wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Z kolei panele fotowoltaiczne to sposób na pozyskanie energii elektrycznej. Oczywiście oba te systemy wykorzystują energię słoneczną w postaci promieniowania. Jest to energia niewyczerpalna, o której mówi się: odnawialne źródło energii. Słońce świeci cały czas – nawet jeśli dzień wydaje się być pochmurny, to pewna ilość promieni słonecznych zawsze dociera do Ziemi i może być zamieniona w inne formy energii np. w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć energię, która zaspokoi wymagania domowników. Takie panele fotowoltaiczne w korzystnej cenie można nabyć w wielu firmach, które specjalizują się nie tylko w sprzedaży paneli, ale również w ich montażu. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu z daleka są praktycznie nie do odróżnienia od zwykłych kolektorów słonecznych podgrzewających wodę. Ich budowa jest tak samo prosta. Nie zajmują dużo miejsca, a nawet mogą stanowić element ozdobny na dachu, bo wyglądają naprawdę nowocześnie.
Najczęściej na dachu znajduje się więcej paneli fotowoltaicznych niż w przypadku kolektorów słonecznych. Wynika to z faktu, że wydajność pojedynczego panelu fotowoltaicznego jest mniejsza. W związku z tym potrzeba ich więcej. Większość paneli fotowoltaicznych kupowana jest dzięki dotacjom przyznawanym przez lokalne samorządy. Właściciele paneli mogą też liczyć na upusty w opłatach za energię, która jest pobierana z sieci.