Porównanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych

Porównanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych

Panele fotowoltaiczne są nadal niedocenianym źródłem energii w Polsce. To jednak zmienia się z roku na rok i coraz więcej ludzie inwestuje w takie systemy. Na wstępie należy zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne nie są tym samym co kolektory słoneczne.

Sposób na pozyskanie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego

panele fotowoltaiczne w korzystnej cenieZadaniem kolektorów jest przede wszystkim ogrzewanie wody, która będzie później wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Z kolei panele fotowoltaiczne to sposób na pozyskanie energii elektrycznej. Oczywiście oba te systemy wykorzystują energię słoneczną w postaci promieniowania. Jest to energia niewyczerpalna, o której mówi się: odnawialne źródło energii. Słońce świeci cały czas – nawet jeśli dzień wydaje się być pochmurny, to pewna ilość promieni słonecznych zawsze dociera do Ziemi i może być zamieniona w inne formy energii np. w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć energię, która zaspokoi wymagania domowników. Takie panele fotowoltaiczne w korzystnej cenie można nabyć w wielu firmach, które specjalizują się nie tylko w sprzedaży paneli, ale również w ich montażu. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu z daleka są praktycznie nie do odróżnienia od zwykłych kolektorów słonecznych podgrzewających wodę. Ich budowa jest tak samo prosta. Nie zajmują dużo miejsca, a nawet mogą stanowić element ozdobny na dachu, bo wyglądają naprawdę nowocześnie.

Najczęściej na dachu znajduje się więcej paneli fotowoltaicznych niż w przypadku kolektorów słonecznych. Wynika to z faktu, że wydajność pojedynczego panelu fotowoltaicznego jest mniejsza. W związku z tym potrzeba ich więcej. Większość paneli fotowoltaicznych kupowana jest dzięki dotacjom przyznawanym przez lokalne samorządy. Właściciele paneli mogą też liczyć na upusty w opłatach za energię, która jest pobierana z sieci.