Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie soczewki kontaktowej
Po prawidłowym zdiagnozowaniu wady wzroku przez okulistę i wypisaniu recepty na szkła korekcyjne, powinniśmy się udać do profesjonalnego salonu optycznego oferującego sprzedaż szkieł i okularów.
Soczewka kontaktowa musi być czyszczona
Otrzymamy tam szereg wskazówek i porad dotyczących postępowania podczas korekcji wzroku. Jeśli zdecydujemy się na szkła kontaktowe, obsługa przekaże nam, jak zakłada się i zdejmuje soczewki. Jest to z pozoru trudne i skomplikowane, zwłaszcza w przypadku nowicjuszy. Jednak wszystkiego można się nauczyć, zwłaszcza pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Sprawdzona soczewka kontaktowa na styku z naszymi dłońmi może bardzo łatwo przyjąć różnego rodzaju zabrudzenia. Dlatego przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek, dokładnie umyjmy i wysuszmy dłonie. Dzięki temu cały proces będzie łatwiejszy i higieniczny. Płyny do soczewek, w których przechowujemy nasze szkła, oczyszczają i dezynfekują je, dlatego operując czystymi dłońmi nie zniweczymy tego procesu. Aby założyć soczewkę, powinniśmy unieść nasz wzrok ku górze i palcem wskazującym odsunąć dolną powiekę nieco na dół. Soczewka łatwo dopasuje się do kształtu gałki ocznej i zdołamy ją na niej umieścić. Jeśli dostało się jakieś zanieczyszczenie czy pyłek, powinniśmy zdjąć soczewkę i natychmiast ją przemyć w nowym, wymienionym płynie. Prawidłowo założona soczewka po kilkukrotnym mrugnięciu powiekami, powinna sama znaleźć odpowiednie umiejscowienie na oku. Jeśli zdarzy się inaczej, podejmijmy kolejną próbę. Do zakładania i zdejmowania soczewek zawsze powinno się używać lusterka, by móc kontrolować cały proces.
W przypadku, gdy po ponownym założeniu soczewki nadal odczuwany jest dyskomfort warto sprawdzić, czy soczewka nie została uszkodzona (przerwana). Podczas zdejmowania szkieł również obowiązuje zasada zachowania higieny.