Precyzyjne mierzenie czasu na zawodach za pomocą chipów

Precyzyjne mierzenie czasu na zawodach za pomocą chipów

Zawody masowe stanowią duże wyzwanie logistyczne. Niezależnie od tego czy chodzi o zawody biegowe, rowerowe czy inne – zawodników jest sporo. Mierzenie czasu przez jedną osobę jest po prostu niemożliwe. Różnice między zawodnikami na mecie są zazwyczaj minimalne.

Pomiar czasu na mecie i w punktach kontrolnych

perfekcyjny pomiar czasu na zawodachNiekiedy wynoszą one dziesiętne sekundy. W związku z tym potrzebne są profesjonalne urządzenia, które pozwolą na zmierzenie czasu zawodników. Wiadomo, że najpierw trzeba przygotować całą logistykę, by zawody zostały przeprowadzone tak jak należy. Najczęściej wykorzystywaną metodą pomiarową jest nadal zastosowanie chipów. Chipy wydawane są uczestnikom zawodów wcześniej – razem z numerem startowym. Ważne jest też to, że cena takich chipów wcale nie jest duża. Właśnie dlatego chipy pojawiają się już nie tylko na dużych imprezach sportowych, ale i coraz mniejszych. Taki perfekcyjny pomiar czasu na zawodach jest niezwykle ważny dla organizatorów. Dlatego wynajmują oni firmy, który specjalizują się w takich usługach. Firmy mają w ofercie zazwyczaj kilka punktów pomiarowych. Dzięki temu możliwe jest mierzenie czasu nie tylko na mecie, ale również w innych punktach na trasie. Są to tzw. punkty kontrolne. Dzięki punktom kontrolnym zawodnicy nie mogą w żaden sposób oszukiwać oraz skracać swoje trasy. Zawodnik musi pojawić się na wszystkich punktach kontrolnych z pomiarem czasu, aby otrzymać wynik na mecie.

Wszystkie punkty pomiarowe powinny posiadać własne źródło zasilania. Nie może być to jedno źródło, by nie doszło do żadnych awarii całego systemu. Połączenie z metą musi być bezprzewodowe. Dzięki temu można obserwować wszystkie wyniki z trasy na bieżąco, co jest ważne nie tylko dla zawodników, ale również dla osób obserwujących ich zmagania. Wyniki są później publikowane na stronie internetowej firmy.