Profesjonalny młot udarnościowy

Profesjonalny młot udarnościowy

 

Każdy materiał zanim zostanie dopuszczony do produkcji, a więc do codziennego użytku musi przejść wiele faz testów. W pracach tych uczestniczy wiele osób oraz maszyn. Dobrym przykładem jest tutaj młot udarnościowy. Związku z tym powstaje pytanie, do czego on służy?

Nowoczesny młot opadowy

polecany młot udarnościowyMłot opadowy zwany też młotem Charpy’ego służy do badania udarności tworzyw sztucznych, metali oraz do wstępnego niszczenia różnego rodzaju kompozytów. Każdy produkcja tego polecany młot udarnościowy wymaga określenia do czego będzie dokładnie służył, a dokładnie do określenia energii zrzutu oraz prędkości uderzenia. Testy wytrzymałościowe materiałów można przeprowadzać w komorach termicznych w temperaturach od 400C do -196C. Dany materiał zanim przejdzie test jest umieszczany przez pracownika w zasobniku. Następnie po zabezpieczeniu tego materiału, pracownik podnosi dany młot na określoną wysokość, który przymocowany jest na drągu. Po zwolnieniu blokady młot nabiera wcześniej określoną w komputerze prędkość w postaci wahadła i uderza w materiał. W tym czasie komputer przeprowadza wszelkiego rodzaju pomiary, a w szczególności dokładny inkrementalny czujnik obrotowy. Cały taki sprzęt poza komputerem i specjalnie do tego stworzonym programie, posiada również stałe połączenie z internet czy też możliwość przeniesienia danych na usb. Urządzenie te ma automatyczny hamulec bezpieczeństwa, jednak w przypadku gdy on by nie zadział jak należy to zamontowano wyłącznik bezpieczeństwa pod czas opadania młota.

Na rynku jest wiele urządzeń do pomiaru wytrzymałości materiału. Jednym z nich jest właśnie młot udarnościowy. Ważne jest jednak by takie urządzenia kupować od znanych i renomowanych firm, bo tylko wtedy uda się przeprowadzić właściwie badania.