Przegląd instalacji elektrycznej

Przegląd instalacji elektrycznej

Teoretycznie każdy budynek powinien mieć sprawną instalację elektryczną, czy gazową, bo stanowi to podstawę bezpiecznego korzystania z niego. Prawo budowlane nakłada obowiązek dokonywania przeglądów, ale nie wszyscy mu podlegają.

Ile trwają przeglądy instalacji elektrycznej?

przeglądy elektryczne warszawaW każdym budynku, na etapie budowy montowana jest instalacja elektryczna, która najczęściej przez długie lata nie jest zmieniana. Z teoretycznego punktu widzenia, im starszy budynek, tym w gorszym stanie powinna być instalacja, ale nie jest to regułą. Właściciele budynków i ich zarządcy, są zobowiązani do dokonywania przynajmniej raz na pięć lat przeglądów technicznych, które obejmują ocenę ogólnego stanu obiektu, jego zabezpieczeń odgromowych i przeciwpożarowych, czy stanu technicznego instalacji. Od wyniku takiej kontroli, zależy bezpieczeństwo mieszkańców, więc nie można bagatelizować tego obowiązku. Osoby zobowiązane do wypełniania tego obowiązku, mogą szybko przeprowadzić przeglądy elektryczne Warszawa jest miastem, w którym znajdą niejedną firmę świadczącą takie usługi. Sam przegląd może zająć kilkadziesiąt minut, albo nawet kilka godzin. Wszystko zależy od stanu technicznego badanych elementów i wielkości obiektu. Jedno jest pewne, budynki, w których panuję szkodliwe zapylenie, gdyż znajdują się w nich zakłady produkcyjne lub z różnych przyczyn jest zwiększone ryzyko pożarowe, muszą takie przeglądy przechodzić znacznie częściej. W takich sytuacjach wymagana jest nawet coroczna kontrola przez specjalistę.

Ponieważ instalacje elektryczne są intensywnie wykorzystywane każdego dnia przez wszystkich mieszkańców, to mogą często ulegać awariom. Wystarczy małe spięcie lub przeciążenie, którejś z faz, aby instalacja mogła zostać trwale uszkodzona i wymagała prac naprawczych.