Przyczyny powstawania depresji – teoria niedoboru serotoniny

Przyczyny powstawania depresji – teoria niedoboru serotoniny

 

Depresja to choroba, o której dowiadujemy się coraz więcej. Często jest to temat poruszany w mediach. Niestety nadużywa się tego słowa i niektórzy używają go jako zamiennika dla chandry, gorszego samopoczucia, humoru.

Połączenie środków farmakologicznych z terapią w leczeniu depresji

psycholog krakówDepresja jest jednak poważną chorobą, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Z depresją jest tak, że ta choroba nie ustępuje sama. Jest zupełnie odwrotnie – jeśli chory nie rozpocznie leczenia, będzie coraz gorzej. Tu trzeba dotrzeć do przyczyny choroby, przerobić ją ze specjalistą w tej dziedzinie, a to wymaga czasem długiej i skomplikowanej psychoterapii. Jeśli chodzi o przyczyny depresji, jest kilka teorii. Najbardziej prawdopodobną jest ta, która mówi o niedoborze serotoniny, czyli neuroprzekaźnika w mózgu. Serotonina nazywana jest też hormonem szczęścia. Jej niedobór może prowadzić do depresji. W depresji może pomóc psycholog kraków, ale czasem konieczna jest wizyta u psychiatry. Bardzo często łączy się terapię psychologiczną wraz z leczeniem farmakologicznym, by efekty były jeszcze lepsze. W leczeniu depresji stosuje się np. leki z grupy SSRI. Są to inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny jak fluoksetyna, paroksetyna, wenlafaksyna i inne. Leki te powodują zahamowanie wychwyty zwrotnego, więc więcej serotoniny łączy się z receptorami serotoninergicznymi.

Początki leczenia bywają trudne, bo chory zmaga się z wieloma skutkami ubocznymi, działaniami niepożądanymi leków. Po miesiącu chory jednak czuje się już lepiej i zaczyna normalnie funkcjonować. Z biegiem czasu jest coraz lepiej i to właśnie wtedy warto korzystać z usług psychologa – psychoterapeuty, który zastosuje terapię. Najpierw wykonywane są różne testy psychologiczne, dzięki którym psychoterapeuta będzie mógł wybrać odpowiedni schemat terapii.