Różne rodzaje farb w sklepach dla plastyków

Różne rodzaje farb w sklepach dla plastyków

Każdy, kto zaczyna przygodę z twórczością plastyczną ma przed sobą kilka wyzwań i tyle samo wyborów. Musimy zdecydować się od czego chcemy zacząć- czy od rysunku, czy od malarstwa, a może od rzeźby. Wybierając którekolwiek z nich, musimy zdecydować się na odpowiednie narzędzia. Najtrudniej jest chyba w przypadku początkujących malarzy.

Wybór farb dla początkujących

sklep oferujący farby dla plastykówPoczątkujący malarz amator ma przed sobą istotne wyzwanie, jakim są zakupy w profesjonalnym sklepie plastycznym. Zakup płótna to nic w porównaniu z wyborem farb. Każdy sklep oferujący farby dla plastyków, ma ich zazwyczaj całe mnóstwo w postaci obwieszonych od podłogi do sufitu ścian. Najchętniej kupowane są farby akrylowe. Jest to syntetyczna farba, która do rozcieńczenia wymaga tylko wody. Szybko zasycha, tworząc na powierzchni płótna gumową warstwę. Drugie z kolei są oleje. Są one totalnym przeciwieństwem akrylu. Pozyskiwane naturalnie, używane od wieków. Większość światowych dzieł sztuki została namalowana właśnie nimi. Mają jednak one swoje minusy. Do rozcieńczenie bowiem wymagana jest terpentyna, która jako rozpuszczalnik wydaje nieciekawą, intensywną woń. Próby malowania olejami w mieszkaniu mogą więc wywołać stanowcze protesty ze strony współlokatorów. Do farb olejnych najlepiej jest mieć wyznaczoną pracownię lub korzystać z nich na dworze. Malowanie nimi będzie wówczas niesamowitą zabawą. Olej długo schnie, więc można mieszać farby na płótnie, co pozwala na osiągnięcie niepowtarzalnych efektów. 

Wybór farb, szczególnie dla początkującego adepta sztuki może okazać się sporym wyzwaniem. Warto więc, jeszcze przed zakupami, zapoznać się z charakterystyką różnego rodzaju farb i dopasować je do własnych wymagań. Najlepiej, w miarę możliwości, przetestować różne techniki i wybrać coś dla siebie.