Sposoby usuwania zatorów w kanalizacji

Usunięcie zatoru powstałego w instalacji kanalizacyjnej wymaga dużych nakładów pracy, która nie należy do najmilszych, dlatego też osoby pracujące w branży hydraulicznej szukają rozwiązań pozwalających na o wiele łatwiejsze uporanie z takim problemem. Jednym z sposobów umożliwiających szybkie usunięcie zatorów w rurach jest płukanie całej instalacji wodą pod wysokim ciśnieniem.
Szybkie odetkanie rur – woda pod ciśnieniem
Gdy pojawia się zator w kanalizacji naszego domu większość z nas postanawia uporać się z nim na własną rękę stosując domowe sposoby takie jak środki do udrażniania czy odpowiednie spirale do rur. Jednak w przypadku powstania takiego zatoru w układzie kanalizacji miejskiej najważniejszy jest czas przeprowadzenia naprawy gdyż zator powoduje awarię u setek a nawet tysięcy mieszkańców, dlatego w takich sytuacjach przeprowadza się ciśnieniowe płukanie kanalizacji, polega ono na wpompowywaniu w układ wody pod wysokim ciśnienie, które powoduje przepchnięcie takiego zatoru a także jego rozbicie na drobne kawałki, które nie spowodują ponownego zatkania rur. Zajmują się tym zazwyczaj służby odpowiedzialne za utrzymanie sieci kanalizacyjnych którzy przy pomocy odpowiedniego sprzętu wtłaczają wodę do całego układu. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybki czas usunięcia zatoru a przez to przywrócenie sprawności całego systemu kanalizacyjnego w danej dzielnicy czy też całym mieście.
Odetkanie kanalizacji miejskiej znacznie różni się od przepychania rur we własnym domu, gdyż dotyczy o wiele większej ilości rur rozciągniętych na dużym obszarze. Dlatego też osoby zajmujące się utrzymaniem systemów kanalizacyjnych szukają coraz to nowych rozwiązań pozwalających na unikanie powstania awarii całego systemu.