Urządzenia do przetwórstwa plastiku

Urządzenia do przetwórstwa plastiku

Tworzywa sztuczne są medium wykorzystywanym w przemyśle na ogromną skalę. Dla ekologów są zmorą zalewającą współczesny świat, a dla producentów najtańszym surowcem do produkcji. Dlatego ważne jest znalezienie kompromisu, którym jest recykling tworzyw sztucznych i unikanie produkcji nowych partii plastiku. Istnieje wiele maszyn do przetwórstwa wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych.

Rozdrabniacze do tworzyw sztucznych

maszyny do recyklingu tworzyw sztucznychRecykling tworzyw sztucznych stał się osobną branżą przemysłu. Dzieje się tak ze względu na ogromne ilości odpadów plastikowych, możliwość powtórnego ich wykorzystania i ciągłe bardzo duże zapotrzebowanie na ten surowiec. Podstawowe urządzenia do recyklingu to rozdrabniacze ( szarpaki ), które w branżowym języku funkcjonują jako shredder’y. Przed przystąpieniem do procesu recyklingu należy materiał do przetwórstwa poddać segregacji zgodnie z kodami tworzyw sztucznych na nim umieszczonych. To trzy strzałki w kształcie trójkąta z symbolem tworzywa umieszczonym w jego środku. Współczesne maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych to jedno – lub wielowałowe urządzenia o wyjątkowo trwałej konstrukcji. Zaopatrzone są w bardzo mocne silniki umożliwiające sprawną pracę wałów z nożami. Gardziel zasypowa nie wymaga dodatkowych wałków wprowadzających i dociskania gdyż wały zaopatrzone są w zęby wciągające materiał pod noże. Konstrukcja umożliwia łatwy dostęp do mechanizmów tnących w celu wymiany noży lub ich ostrzenia. Jest to ważne również gdy trzeba dokładnie oczyścić komorę przed przystąpieniem do rozdrabniania innego materiału lub w innym kolorze. Urządzenia do rozdrabniania zaopatrzone są w sita kalibrujące przetworzony materiał. Dzięki bardzo mocnej budowie są praktycznie bezawaryjne, a przypadku dostania się ciał obcych same się wyłączają. Oczywiście aby zapoznać się z całą mnogością oferowanych urządzeń należy odwiedzić strony internetowe producentów.

Shreddery to tylko jedna z grup urządzeń służących do wstępnego recyklingu tworzyw sztucznych. Do nich zalicza się również młyny. Producenci oferują pełne linie przetwórcze od rozdrabniaczy do uzyskania gotowego produktu. Oprócz plastiku maszyny mogą rozdrabniać kartony i drewno. Aby właściwie dobrać sprzęt do własnych potrzeb konieczny jest kontakt z producentem ze względu na różne parametry techniczne urządzeń.