Wpływ bryczesów na osiągi jeździeckie

Wpływ bryczesów na osiągi jeździeckie

Jeszcze do niedawna strój jeździecki nie miał ustalonych żadnych standardów. Każdy zawodnik konny zarówno podczas treningów, jazdy rekreacyjnej, jak i konkursów jeździeckich ubierał to, co było dla niego najwygodniejsze bądź najlepiej się prezentowało. Z czasem jednak projektanci i producenci strojów stworzyli coś, co zupełnie odmieniło jakość jazdy w siodle, a przy tym przyczyniło się również do osiągów samych jeźdźców.

Dlaczego zawodnicy startują w bryczesach?

bryczesyWbrew pozorom wyniki na zawodach jeździeckich nie tylko zależą od umiejętności jeźdźca czy sprawności konia. Sporą rolę odgrywa również sam ubiór. Osoba będąca w siodle, która nie czuje się komfortowo, nie ma przyjemności z jazdy, a przez to może nie zależeć jej na osiągach. Co więcej, po wielu otarciach czy urazach często jeźdźcy rezygnowali z dalszej jazdy, a sam koń, przez nietypowe, skrępowane ruchy jeźdźca mógł nie mieć do niego takiego zaufania, jak ma to miejsce dzisiaj. Kluczową rolę odgrywają bryczesy – spodnie do jazdy konnej, które są niebywale miękkie, łatwe w ubieraniu, nie podwijają się, są wytrzymałe oraz co najważniejsze – nie mają szwów od wewnętrznej strony materiału. Dodatkowo na bryczesach umieszcza się również lej, czyli specjalnie wzmocniony, silikonowy materiał, który zapewnia odpowiednią stabilność podczas jazdy w siodle. Spodnie jeździeckie nie tylko wpływają na komfort i bezpieczeństwo jeźdźca, ale poprawiają również jego prezencję.

Tego typu materiał jest najpopularniejszym i jedynym skutecznym, w pełni komfortowym rozwiązaniem stosowanym w jeździectwie. Zawodnicy decydują się na ich wybór, gdyż w siodle potrafią spędzić nawet kilkanaście godzin dziennie, co w przypadku zwykłych spodni skutkowałoby podrażnieniem skóry. Dodatkowo wzmocnienie stabilizacji i brak denerwującego rolowania się spodni również ma wpływ na osiągi.