Wybieramy wyciszające maty pod panele podłogowe

Wybieramy wyciszające maty pod panele podłogowe

O ile każdy skupia się podczas remontu na wyborze podłogi o tyle o podkładzie nie myśli już prawie nikt. Nadal panuje przekonanie, że wystarczy położyć pod panele zwykłą piankę PUR i trochę folii. Nic bardziej mylnego. Żeby się o tym przekonać należałoby się zastanowić jakie właściwie funkcję spełnia podkład.

Wyciszające maty pod panele podłogowe

wyciszająca mata pod panele podłogowePodkład jest tym elementem, który chroni podłogę. Moglibyście spytać: jak chroni skoro jest pod nią? Najsłabszym elementem podłogi są jej łączenia czyli zamki. Podczas jej użytkowania podłoga ugina się. Zamki zaczynają pracować jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego wsparcia wyłamią się, panele zaczną się rozchodzić i powstaną widoczne szczeliny. A więc podkład to taki nasz cichy bohater. Jakie jeszcze funkcję pełni podkład? Wyrównuje powierzchnię na której układamy podłogę, izoluje od zimna pokój nad nieogrzewanym garażem albo wygłusza pomieszczenie. I to też bardzo ważna rola. Wyciszająca mata pod panele podłogowe tłumi pogłos chodzenia czy upadających na podłogę przedmiotów. Taki dźwięk przy częstym użytkowaniu może być drażniący. Uwierzcie mi słyszycie go nie tylko wy. Wasz sąsiad również je słyszy. Jeżeli ma wasz nr tel możecie spodziewać się od niego smsa: „nie chodź tyle”. A jeśli macie w domu psa to ślizganie się pazurków po panelach też będzie słychać. Wystarczy położyć specjalistyczny podkład pod panele aby zwiększyć ich komfort użytkowania.

Jak rozpoznać taki podkład wyciszający na półce w sklepie? Za zwyczaj na opakowaniu jest zamieszczona taka informacja. Znajdziecie tam słowo „silence” albo „accustic”. Układanie też jest bardzo proste. Rozwijamy je z rolki jak dywan. Jeśli kupimy płytę wówczas ma ona formę harmonijki. Pamiętajcie, że amortyzacja to ważna rzecz dla podłogi.