Wykończenie tarasu i balkonu

Wykończenie tarasu i balkonu

 

Tarasy i balkony wentylowane to innowacyjne konstrukcje, które stosowane są w nowoczesnym budownictwie. Umożliwiają odprowadzanie wody systemem drenażowym, dzięki czemu nie spływa ona po całej szerokości posadzki. Takie rozwiązanie na pewno jest godne przemyślenia.

Elementy odprowadzania wody w elewacji

podkładki tarasoweAby zastosować powyższy system, potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni fundament. A ten może być zapewniony przez podkładki tarasowe z wytrzymałego tworzywa sztucznego, na których układane są płyty kamienne, ceramiczne lub betonowe. Dzięki takiej konstrukcji powstaje przestrzeń pomiędzy podłożem, a płytą przeznaczoną do odpływu wody opadowej. Izolacja od podłoża zapewniona jest poprzez bitumiczne materiały rolowane, membrany oraz mineralne zaprawy uszczelniające. Brak sztywnych materiałów wiążących takich jak zaprawa na bazie cementu sprawia, że posadzka tak skonstruowana odznacza się niezwykłą trwałością. Aby jednak cały system został odpowiednio wykończony, potrzebny jest profil okapowy odprowadzający nadmiar wody. Dotyczy to zarówno balkonów, jak i tarasów, gdyż opierają się one na podobnym działaniu. Część widoczna systemu odprowadzającego to okapniki wykonane z antykorozyjnego aluminium. W związku z ich zewnętrznym charakterem są one dodatkowo udekorowane. Dzięki temu elewacja wraz z jej wykończeniem stanowi spójną całość. Atutem systemu drenażowego jest ochrona posadzki balkonu lub tarasu przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności niszczącym działaniem wody opadowej.

Budując swój przyszły dom, warto zapoznać się z nowoczesnymi systemami architektonicznymi, które będą nam służyły przez wiele kolejnych lat. Jednym z nich są profile okapowe stanowiące podstawę do zapobiegania niszczeniu powierzchni wodą opadową. Dzięki temu poprawki w przyszłości nie będą konieczne.