Zapewnienie sianokiszonkom odpowiednich warunków fermentacji

Zapewnienie sianokiszonkom odpowiednich warunków fermentacji

Każdy hodowca bydła musi przechowywać paszę w odpowiednim miejscu. Taka pasza nie powstaje codziennie. Gromadzi się ją w specjalnych rękawach, balotach i zadaje każdego dnia w odpowiedniej ilości. Dotyczy to głównie jesieni i zimy.

Zastosowanie rękawów foliowych do ochrony pasz objętościowych (kiszonek)

rękaw foliowy producentWiosną i latem bydło wychodzi na pastwisko, gdzie paszy objętościowej w postaci trawy jest pod dostatkiem. Po okresie letnim nie ma już dostępu do zielonej trawy. Właśnie dlatego rolnicy tworzą inny rodzaj paszy objętościowej, który jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla bydła. Mowa o kiszonkach i sianokiszonkach. Są to pasze objętościowe przechowywane w warunkach beztlenowych, w których dochodzi do fermentacji, czyli kiszenia. Rozwija się tam odpowiednia flora bakteryjna – przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego. Przeprowadzają one proces fermentacji, który z kolei jest formą konserwacji paszy. Ważne jest jednak to, by pasza nie miała dostępu do tlenu. Właśnie dlatego stosuje się rękaw foliowy producent, który będzie ściśle przylegał do siana i zapewniał właściwe warunki. Oprócz tego, że rękawy mają zapewniać warunki beztlenowe paszy objętościowej, to jeszcze ich ważnym zadaniem jest ochrona paszy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Wiadomo, że kiszonki bardzo często przechowywane są na zewnątrz, a tam jeśli nie znajdują się pod zadaszeniem, czeka na nie deszcz, grad, czasem nawet śnieg.

Dlatego rękawy muszą być solidne, trwałe, wytrzymałe. Zazwyczaj rękaw wystarcza na jeden sezon, chociaż już powstają folie, która można użyć kilka razy. Najlepiej kupować rękawy w kolorze białym. Biały odbija promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie, odbija również ciepło. Nadmiar ciepła latem mógłby zaburzać proces fermentacji w rękawie. Dostępne są też rękawy jasnozielone, ciemnozielone oraz przezroczyste.