Zapobieganie ukąszeniom przez kleszcze

Leśne wypady przysparzają niewątpliwej frajdy. Czyste powietrze, kontakt z naturą czy ucieczka przed codziennym zgiełkiem miasta to jedne z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na wypoczynek na łonie natury. Udając się do lasu należy jednak pamiętać o kilku podstawowych czynnikach, które sprawią że wypoczynek będzie bezpieczny i bezstresowy.
Diagnoza na podstawie zaobserwowanych objawów
Przede wszystkim należy zabrać odpowiednie rzeczy, które umożliwią przemieszczanie się przez zarośla. Do lasu należy zabrać odzież z długim rękawem czy nogawkami, która zasłoni jak najwięcej ciała. Należy również stosować nakrycia głowy oraz pić dużo wody. Nieodpowiednie okrycie wierzchnie może skończyć się ugryzieniem przez insekty, które zamieszkują poszycie leśne. Jednym z najgroźniejszych przypadków może być ugryzienie kleszcza. Insekty te są nosicielami wielu groźnych chorób takich jak chociażby borelioza. Przed wypadem do lasu należy więc zapoznać się z ukąszenie kleszcza objawy, co pozwoli na przyspieszy ewentualny proces diagnozy. Do objawów należeć mogą chociażby stan podgorączkowy, bóle głowy, ból stawów, ból mięśni, czy ogólne osłabienie. W celu zmniejszenie ryzyka ukąszenia należy stosować odpowiednie preparaty, które odstraszają kleszcze. Po wycieczce należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności miejsca gdzie skóra jest cieńsza. W przypadku stwierdzenia kleszcza należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu jego usunięcia.
Zabiegu tego nie należy wykonywać samodzielnie, w związku z możliwością pozostawienia kawałka intruza w ciele. Usunięcie całego kleszcza pozwoli zminimalizować ryzyko późniejszych powikłań, które są groźne dla zdrowia pacjenta. Najgorszym możliwym przypadkiem jest zachorowanie na boreliozę, która znacznie wpływa na układ nerwowy.