Zmiana odczyny gleby poprzez wapnowanie

Nawożenie roślin uprawianych w ogrodzie, jak również tych jadalnych uprawianych na polach uprawnych, pozwala na ich zdrowy wzrost, poprzez zapewnienie im wymaganych składników odżywczych. Jednak aby osiągnąć najlepsze efekty w hodowli trzeba wcześniej przygotować odpowiednio glebę pod wymagania konkretnych gatunków roślin.
Rodzaje nawozów wapniowych
Większość roślin, zarówno tych ozdobnych, jak i hodowanych w celach spożywczych, najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych lub obojętnych. Odczyn pH gleby jest bardzo ważny. Jeśli gleba jest za bardzo zakwaszona, proces pobierania z niej składników odżywczych przez roślinę będzie znacznie utrudniony, a nawet całkiem zahamowany, co przyczyni się do problemów w poszczególnych etapach wzrostu, a nawet do obumarcia. Najskuteczniejszym sposobem na odkwaszenie gleby jest wapnowanie. Nawozy wapniowe granulowane lub mielone stosuje się późnym latem lub jesienią, czyli w końcowym okresie wegetacji po zbiorze plonów. Bardzo ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego rodzaju nawozu pod kątem rodzaju gleby oraz zastosowanie prawidłowej dawki. Jeśli gleba ulegnie przenawożeniu, będzie to miało opłakane skutki w uprawie. Nawozy wapniowe granulowane i mielone dzielimy na dwa główne rodzaje. Pierwsze to nawozy tlenkowe (np. wapno palone), które stosujemy tylko na gleby ciężkie. Działają bardzo szybko (bardzo szybko ulegają całkowitemu rozpuszczeniu w wodzie), stosowane są najczęściej w profesjonalnych uprawach. Trzeba jednak pamiętać, że taki nawóz bardzo łatwo przedawkować. Na gleby przepuszczalne i torfowe lepiej zastosować nawóz węglanowy (wapniak rolniczy mielony, kreda posodowa, mączka posodowa). Taki nawóz działa dużo wolniej, jednak dużo trudniej o przenawożenie.
Planując wapnowanie gleby pamiętajmy o pogodzie. Gleba nie powinna być mokra. Ze względu na duże pylenie nawozu, takie prace zaplanujmy na bezwietrzną pogodę. Nie zapominajmy również, że po wapnowaniu nie powinno się stosować żadnych innych nawozów przynajmniej przez okres 3 tygodni, ponieważ połączenie innego rodzaju nawożenia z nawozem wapniowym sprawi, że obydwa nawozy wzajemnie się wykluczą.